Práce s přímými barvami a tvarovým ořezem v Adobe Illustratoru může zvýšit kreativitu a profesionalitu vašich tiskovin. V tomto článku vám ukážeme, jak správně nastavit přímou barvu pro tvarový ořez, a také jak využít již připravenou paletu přímých barev.

Editor vzorníku

Abyste mohli přidávat nové barvy, otevřete vzorník, který spravuje všechny dostupné barvy a umožňuje vytvářet nové. 

V horním menu klikněte na nabídku "Okno" a poté na "VzorníkStandardní vzorník vidíte na obrázku po levé straně. Pro otevření vaší palety barev klikněte na označenou ikonu v pravém horním rohu, následně najeďte myší na "Otevřít knihovnu vzorníku" a klikněte na "Jiná knihovna...". Vyberte soubor vzorníku, který jste si uložili v příslušné složce. Klikněte na barvu v nově otevřeném vzorníku, ta se okamžitě přenese do vzorníku na levé straně, kde s danou barvou můžete pracovat. Barvu, která se přenesla do vzorníku na levou stranu, lze upravit po dvojkliku na ni. Můžete změnit název, případně barvu, aby byla viditelná ve vaší grafice. Důležité je, aby barva byla označena jako "Typ barvy" - "Přímá barva" - ve vzorníku je označena bílým trojúhelníkem s tečkou. Barvu pojmenujte jako: CutContourCut.

Použití

Tvarový ořez je definován jakýmkoliv vektorovým tvarem. Ve vašem případě kruh, kterému dáte obrysovou barvu, kterou jste si právě vytvořili. Nezapomínejte na spadávku, která je v tomto případě přesah grafiky přes požadovaný tvar.


Žádná položka